Переглядів: 1129

Едуард Гурвіц: Костусєв підвів і своїх, і чужих, а головне — підвів Одесу

Трохи більше року тому, якраз після місцевих виборів, тоді ще одеський градоначальник Едуард Гурвіц дав «Главкому» дуже емоційне інтерв’ю, в якому звинуватив команду Олексія Костусєва, котрий переміг, мало не в усіх смертних гріхах. Костусєв щодо свого попередника також не соромився у висловлюваннях, переходячи навіть на фізіологічні особливості конкурента.
Й ось тепер  Олексій Костусєв, ставленик «регіоналів», пропрацювавши в Одесі рік, після плетениці сумбурних подій і розмови з Віктором Януковичем, начебто «добровільно» пішов у відставку з мерської посади. Задля пристойності Костусєву, подейкують, запропонували посаду в Києві, але очевидно, що це досить принизлива для нього ситуація. Звісно, були вже приклади, коли Президент відправляв у відставку губернаторів, які «не виправдали», але як призначив, так і зняв, а мер — це все ж таки виборна посада...
Щодо ситуації, яка склалася, цікаво почути думку того, у чиє крісло свого часу Костусєв сів зі скандалом. Тоді Гурвіц пророкував, що новий мер просто не справиться з міським господарством і «через півроку тут будуть стояти юрби людей, які захочуть його вивести за вухо». Зараз Гурвіц — рядовий депутат Одеської міськради від фракції «Фронт змін» і вже значно скритніший та стриманіший у висловлюваннях, ніж у виборчий період.

— У вас із Костусєвим, з яким ви зіштовхувалися на виборах ще у 1994-у, в останній передвиборній кампанії було намішано багато особистого. Ви задоволені, що ваш опонент саме в такий спосіб відійшов від справ в Одесі?
— Розв’язка була передбачуваною, і все ж вона дуже неприємна, тому що місту завдано великої шкоди. Взагалі ставка на Костусєва була глибоко помилковою, і за ці місяці роботи зруйновано все, що ми так важко напрацьовували попередні роки. Мені дуже неприємно, що мій прогноз підтвердився, тому що це біда не для нього, а для Одеси.
Якщо ж говорити про глобальні висновки, то політичний розрахунок не може мати абсолютного пріоритету для вирішення питань місцевого самоврядування, тому що тут на першому місці базові питання життєзабезпечення людей, а не виживання якихось політичних сил і забезпечення результатів наступних виборів. Звісно, дуже шкода, що Одеса втратила кредитні рейтинги та інвестиції, які були обумовлені. Так, ми пропрацювали кілька років в умовах світової фінансової кризи, але до цього в нас були дуже непогані перспективи щодо інвестицій, ми продовжували підтримувати стосунки з інвесторами, чекаючи закінчення кризи… Головне у таких питаннях — довіра, а до Костусєва ніхто ніякої довіри не мав, тим більше з огляду на ті речі, які він дозволяв собі говорити. Вони під корінь нищили довіру до міста.

— Пам’ятається, він і вас пригрожував посадити…
— Людина, яка хоче бути мером, повинна думати про те, що вона може зробити для міста, а не про те, яку гидоту комусь заподіяти. Труднощі завжди є, але всі роки своєї роботи я намагався, щоб усе було законно.

— А що все-таки трапилося? Адже його не натовп вивів за вухо, а свої ж прибрали. Кого Костусєв почав не влаштовувати?
— Тут я здогадуватися не буду, але думаю, що його просто неможливо було використовувати на цій посаді. Люди, які його знали, заздалегідь сміялися над усім цим. Тепер це побачили і в Києві, адже, зрештою, шило вилазить назовні. Я вже не кажу про невдоволення жителів міста, про те, що соціальні програми були практично цілком скасовані, що були всілякі зловживання, які всі бачили. Дії Костусєва різко знижують рейтинг політичної сили, яка привела його до влади. Він підвів усіх — і своїх, і чужих, але головне, що підвів місто.

— Зараз у влади є кілька схем подальшого розвитку подій: призначити дострокові вибори, переобрати секретаря… На якому з них, на ваш погляд, вона зупиниться?
— Для країни було б дуже небезпечно, якби населення цілком втратило віру в можливість виборів. У 1998-у ми це проходили, коли на площі стояли тисячі людей, проте влада доламала через коліно і зробила те, що хотіла. Поки не буде можливим чесний правильний вибір, який населенню не будуть нав’язувати, порядку не буде ніколи. Але говорити, як тепер станеться, наразі рано.

— Але оптимальний варіант — дострокові вибори?
— Я взагалі вважаю, що мер міста повинен бути обраний населенням, і воля населення повинна бути визначальною.

— Але Костусєв теж був обраний населенням. І Черновецький...
— Якщо зараз провести опитування населення, то переважна більшість скаже, що Костусєва ніхто не вибирав. Ми зібрали десятки тисяч підписів, і люди залишили свої паспортні дані на підтвердження того, що вони голосували за мене...

— Ви сказали, що не вирішили, чи братимете участь у виборах мера. За якого розвитку подій ви на це підете?
— Доти, поки не визначено, як буде вирішуватися нинішня проблема, говорити про це нема сенсу.

— От ви говорили про фальсифікації, завдяки яким Костусєв став мером... Сумнівно, що щось зміниться в методах ведення виборчих кампаній. Ви вірите, що комусь вдасться стати мером без партквитка Партії регіонів, з огляду на те, наскільки це важливий електоральний регіон для партії влади?
— В інтересах і суспільства, і тієї ж Партії регіонів, щоб у місті був порядок, і ним керувала людина, яка зможе забезпечити життєдіяльність міста. Тоді це автоматично додає ваги правлячій партії.

— Ви балотувалися в Одеську міськраду від «Фронту змін», і, чесно кажучи, від вас не було чутно радикальної критики нинішньої влади взагалі. Як ви себе особисто позиціонуєте — як конструктивну опозицію, м’яку опозицію?..
— Я — безпартійний, незважаючи на те, що мені постійно приписують членство в різних партіях. За все своє життя я був членом однієї партії — «Нашої України», і то це було формальне членство, оскільки ніякої схильності до партійної роботи я не маю.
Моя особиста позиція полягає в тому, що влада повинна діяти в інтересах людей, які живуть у країні. Ми всі бачимо, що допускається низка помилок, які аж ніяк не можна підтримувати, а можна підтримувати тільки позитивні дії.

— Який зараз настрій у традиційно аполітичних одеситів?
— Я вам не скажу за всю Одесу, але якщо ви почитаєте форуми і сайти в Інтернеті, послухаєте, що люди говорять, то дізнаєтеся, що Костусєва інакше як «кактусом» і «петрушкою» не називають. І, звісно, більшість населення каже йому «Скатеркою дорога!» Це якщо не лайливими словами.

— І таким же буде сприйняття наступного кандидата від ПР?
— Повторюся:  у справі обрання мера міста слід враховувати, який він господарник, а не партійний організатор.

Павло ВУЄЦ.

«Главком» (http://glavcom.ua/articles/5516.html).
(Друкується зі скороченнями).

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorka@i.ua