Переглядів: 1187

Колір як домінанта творчості


Галерея сучасного мистецтва АВС-арт (Київ) у серії «Імена» випустила у світ альбом-монографію «Сергій Савченко» — науково-популярне видання українською та англійською мовами про творчість одного з найяскравіших художників сучасної України, активного учасника «Одеської групи», як її називають на Заході, та мистецького об’єднання «Мамай» — так вони самі себе іменують.
Сергій Савченко народився в Одесі, тут сформувався як мистець і як громадянин незалежної України — ці дві іпостасі його постаті невіддільні одна від одної. Його палітра сповна увібрала в себе яскраві, насичені барви Півдня, а бунтарський дух південця, нащадка козацької вольниці, неминуче мав привести його до табору нонконформістів. Себто: людей, не згідних з офіційно усталеною творчою концепцією. Від тих часів протистояння офіційній догматиці у мистецтві колір залишився домінантою його творчості

«Складне й водночас гармонійне колірне бачення майстра, — як мовиться в анотації, — пластичне відчуття кольору, особлива чутливість до схоплення його різноманітних просторово-об’ємних перебувань — основа абстракцій Сергія Савченка, що втілені в малярстві, станковій графіці та скульптурі».


Цю ж особливість підмітив і фундатор серії «Імена» Михайло Поживанов, котрий зізнається у передньому слові, що творчість Сергія Савченка вразила його насамперед кольором: «Художник неперевершено володіє кольором і перетворює його в бурхливі, емоційні абстрактні роботи — своєрідні великодушні медитації». Завважмо: це каже людина, яка не є фахівцем, лише цікавиться мистецтвом — отже, вміє розуміти його та щиро захоплюватися.


Висока фахова оцінка творчості майстра міститься у розлогих — як для такого видання — статтях мистецтвознавців: професорів Олександра Федорука та Ореста Голубця, кандидата наук Романа Яціва, одеського мистецтвознавця Тетяни Басанець. «Ми знаємо, що палітра цього мистця виплекана потоками емоцій, спрямованих на колірне сприйняття власних почуттів й уявлень про реальний простір і час. Такий живопис належить до гарячої емоційної нефігуративності», — пише, наприклад, професор Олександр Федорук у вступній статті «Малярство жесту в Одесі».
Основні розділи альбому — «Малярство», «Скульптура», «Графіка», «Таракуци» (розпис поверхні природних форм — кабаків. — Авт.) — широко репрезентують творчість Сергія Савченка. Окремий розділ становлять «Версії спогаду». Тут уміщено ремінісценції скульптора Миколи Степанова, мистецтвознавців Віри Савченко та Олеся Остапенка, а також автобіографічну статтю самого майстра.


В альбомі 190 великоформатних, на всю сторінку, кольорових фотографій робіт художника, не рахуючи ілюстративного матеріалу до статей, а також чимало фотографій з особистого архіву митця. Усе це значною мірою збагачує його зміст.
А прекрасна поліграфія, високоякісний друк цього видання роблять його бажаним не лише на мистецтвознавчій полиці, а й в особистій бібліотеці кожного, хто цікавиться сучасним станом українського образотворчого мистецтва.
За визнанням фахівців, альбом «Сергій Савченко» на сьогодні є найкращим виданням такого штибу.

Роман КРАКАЛІЯ.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net