Переглядів: 1083

«Трагедія нації — в моєму серці...»

В останні дні листопада в Одеській національній науковій бібліотеці ім. М. Горького в рамках декади наукової книги «Розсекречена пам’ять» відбувся захід «трибуна науковця», присвячений Дню голодоморів та репресій. У виставковій залі зустрілися краєзнавці, журналісти, художники, викладачі та студенти вищих навчальних закладів.
Заступник директора з наукової роботи Одеського історико-краєзнавчого музею Юрій Слюсар у своєму виступі наголосив на важливості наполегливої роботи в означеній темі, зокрема й молодих науковців. Досвідом роботи з використання усних джерел дослідження голодоморів та репресій поділилася доцент кафедри археології та етнології України історичного факультету ОНУ ім. І.І. Мечникова Наталія Петрова. Емоційно насиченим був виступ відомої одеської художниці, члена НСХУ Світлани Крижевської, адже жахіття, пов’язані з голодоморами в Україні 1932 — 1933 та 1946 — 1947 років, торкнулися її родини. Як зазначила Світлана Григорівна: «Трагедія нації — в моєму серці…» Художниця поділилася з присутніми не лише гіркими спогадами, а й фотодокументами з особистого архіву.

Студенти історичного факультету ОНУ ім. І.І. Мечникова не лише із цікавістю слухали виступи науковців, а й самі виступали з доповідями, підготовленими на основі власних досліджень. Думається, що молодь продовжить дослідження теми голодоморів та репресій в Україні та поповнить інформаційну базу з цієї теми своїми працями.


Завідувач науково-бібліографічного відділу ОННБ ім. М. Горького Лариса Бур’ян розповіла, на якому етапі зараз праця над третім випуском фундаментального науково-допоміжного покажчика «Голодомор в Україні 1932 — 1933 рр.», а з першими двома випусками цього бібліографічного видання (слід зазначити, що його упорядниками є особисто Лариса Бур’ян та головний бібліограф науково-бібліографічного відділу Горьківки Інна Рікун) можна ознайомитися, завітавши до виставкової зали нашої книгозбірні, де розгорнуто виставку «Розсекречена пам’ять. До дня голодоморів та репресій».


Особливу увагу привертає науково-документальне періодичне видання «З архівів ВУЧК— ГПУ — НКВД — КГБ», серед яких представлені номери з 1993-го до 2011 року. Не менш цікавим є наукове видання «Розсекречена пам’ять: Голодомор 1932 — 1933 років в Україні в документах ГПУ — НКВД. — К., 2008». Тут подані документи радянських органів державної безпеки (ДПУ та НКВС), що містять додаткову архівну інформацію про причини, перебіг і наслідки страшної трагедії в історії українського народу ХХ століття — Голодомору 1932 — 1933 років. Майже сім десятиліть ці документи зберігалися під грифами секретності і були не доступними навіть для дослідників.


На виставці також представлені праці одеських авторів, серед яких — «Кушнір В.Г., Петрова Н.О., Поломарьов В.М. У скорботних 1932 — 1933 роках. — О., 2008» (у монографії зібрані розповіді свідків Голодомору 1932 — 1933 років у селах, які входять за сучасним адміністративним поділом до Миколаївського району Одеської області); «Правда про Голодомор на Одещині. Березівський район / Упоряд. Ніточко І.І. — О., 2008» (тут зібрано свідчення майже 200 жителів Березівського району, які або самі пережили Голодомор 1932 — 1933 років, або добре знають про нього з розповідей батьків); «Ігуменія Серафима. Піст від диявола. — К., 2008» (про голодомори в Україні 1921 — 1923, 1932 — 1933 і 1946 — 1947 років. Видання вміщує документальні матеріали, спогади, фотографії тих часів, зібрані синодальною комісією Української православної церкви з увічнення пам’яті жертв голодоморів) та ін. В експозиції представлено і багатий матеріал з сучасних періодичних видань щодо голодоморів та репресій в Україні у першій половині ХХ століття.


Зараз, хоч і відкрито вже багато архівних матеріалів, серед яких — державні документи, спогади свідків, фото- та відеоматеріали щодо голодоморів та репресій в Україні, цю тему не можна вважати вичерпаною, і її дослідження триватиме ще не один рік. А фонди ОННБ ім. М. Горького завжди відкриті для дослідників та всіх не байдужих до тих скорботних сторінок нашої минувшини.

Людмила ХУДЕНКО,
співробітник
ОННБ ім. М.Горького.

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

Вихід газети у четвер. Вартість передплати:

  • на 1 місяць — 70 грн.
  • на 3 місяці — 210 грн.
  • на 6 місяців — 420 грн.
  • на 12 місяців — 840 грн.
  • Iндекс — 61119

Якщо хочете бути серед тих, хто читає, думає, не погоджується, сперечається, а відтак впливає на прийняття рішень на розвиток свого села чи міста, — приєднуйтеся до спілки читачів нашої газети.

Передплатити газету можна у поштовому відділенні або у листоноші, а також у редакції.

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net