Переглядів: 4792

Нові можливості «Швидкої води». Чи скористаємося?

«Швидка вода» — так перекладається з кельтської назва Дунаю, ріки, яка об’єднує своїми берегами багато країн Європи. Дунай починається у Німеччині, в горах Шварцвальду, гірськими потічками і, протікаючи через значну частину Європи, впадає у Чорне море, розгалужуючись дельтою в Одеській області.
Нещодавно на Одещині відбувся «Дунайський інвестиційний форум» — щорічна зустріч представників міжнародного співтовариства країн Дунайського регіону, серед яких Австрія, Болгарія, Німеччина, Румунія, Молдова, Сербія, Словаччина, Угорщина, Україна. До них приєдналися представники Туреччини, готові інвестувати кошти у прибуткові проекти, пов’язані з Чорноморським регіоном. Переговори посланців з країн басейну Дунаю, міжнародних організацій та інвесторів тривали кілька днів.
Не секрет, що географічне розташування українського Придунав’я є унікальним та дає можливість для розвитку потужного міжнародного транспортного вузла.

На відкритті форуму голова Одеської облдержадміністрації традиційно говорив про «основне завдання нашої області» — залучення інвесторів та гарантію їх капіталів. (Про те, наскільки захищеними почуваються інвестори в Україні, а Одещина з її кількістю свіжих корупційних скандалів — не виняток, яскраво свідчить «корупційний» рейтинг нашої країни у світі, вміщений на 1-й стор.) «Сьогодні, — сказав Едуард Матвійчук, — під контролем облдержадміністрації у нас реалізуються 33 інвестиційні проекти загальною вартістю понад один мільярд доларів».


— Тема нинішнього форуму має особливе значення як для Одеської області, так і для інших держав і територій басейну Дунаю. Впродовж століть ця ріка слугувала культурним та господарським стрижнем життя різних країн та народів. За останні роки значення Дунаю зросло, про що свідчить розробка Стратегії ЄС для Дунайського регіону. Позитивний бік цього документа у тому, що він поширюється не лише на країни —члени ЄС, а й на інші держави регіону. Участь України в імплементації Дунайської стратегії ЄС дає нам можливість розширити співробітництво з країнами регіону, а також реальний шанс долучитися до досягнень європейської регіональної політики. Тим більше, що Одеська область має багатий досвід участі в міжрегіональних проектах, — зазначив, виступаючи на відкритті форуму, перший заступник голови Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки та оборони Сергій Гриневецький. А ще наголосив: — Дунай — наше спільне минуле і спільне майбутнє. Тому ми зобов’язані зробити все можливе для перетворення Дунайського регіону в зону миру, стабільності і процвітання.


Робота форуму проводилася у трьох напрямках. В одній із секцій розглядався транспортний потенціал регіону. Начальник Ренійського морського порту Сергій Строя розповів про інвестиційний потенціал підприємства, про ті проекти, які реалізуються сьогодні і можуть реалізовуватися у майбутньому. Інвестори зацікавилися цими проектами, але Ренійський порт має одну не дуже зручну особливість: він з’єднаний не з українською, а з іноземною — молдовською — залізницею, що одразу робить перевалку вантажів набагато повільнішою та дорожчою.


В Ізмаїльському порту на 2012-й заплановане будівництво спеціального перевалювального комплексу для мінеральних добрив (потужність — до 450 тисяч тонн на рік). Передбачається також модернізація портальних кранів.
Генеральний директор ТОВ «Ізмаїльська поромна переправа» Василь Клішин у свою чергу розповів про, якщо бути відвертим, не надто новий інвестиційний проект — поромне сполучення між Ізмаїлом та румунською Тульчею. Якщо з боку Румунії пором вже готовий до експлуатації, то про будівництво переправи в Ізмаїлі лише продовжують говорити. Коли ж переправа нарешті стане до ладу, маршрут Одеса — Констанца (на ділянці Ізмаїл — Тульча) скоротиться на 120 кілометрів.


За інформацією Василя Клішина, будівельні роботи мають початися буквально у січні 2012 року. Як розповів гендиректор переправи, інвестор з Туреччини зголосився надати 30 мільйонів євро, але є й інші бажаючі. Проект, зазначалося на форумі, може окупитися впродовж п’яти років. Уже й прибутки підрахували: заплановано, що вони становитимуть 5,3 мільйона на рік. Справа за «малим»: щоб у час нової економічної хвилі, про яку не говорить хіба той, хто не вміє говорити, нам таки надали кредит. Якщо дев’ять мільйонів євро виділять, фірма-підрядник зобов’язується збудувати інфраструктуру для поромної переправи впродовж року. На два пороми, які за проектом двічі на день курсуватимуть між Ізмаїлом та Тульчею, потрібно 12 мільйонів євро.


«Наше підприємство, — розповів Василь Клішин, — вже оформило оренду земельної ділянки площею 2,3 гектара на 49 років під будівництво переправи. Після реалізації першого етапу будівництва потужні пороми зможуть за дві години переправляти до румунських берегів 100 автомобілів, 8 пасажирських автобусів, 328 пасажирів. За умови реалізації другого етапу проекту, пасажири на швидкісному судні зможуть добратися до Тульчі буквально за півгодини».


Не оминули учасники форуму увагою і долю сумнозвісної дороги Одеса — Рені.
— Сьогодні готова вся проектно-кошторисна документація цієї дороги, в тому числі й мостового переходу через Дністровський лиман від Овідіополя до Білгорода-Дністровського, — розповів голова обласної ради Микола Пундик. — Найімовірніше, це будівництво вестиметься на правах концесії різними інвесторами.


У рамках сільськогосподарської секції розглядалися питання переробки та зберігання овочів, фруктів і зернових культур, будівництва овочесховищ на території регіону.


Третя секція форуму була присвячена питанням енергоефективності, енергозабезпечення, вітрової та сонячної енергетики. В Українському Придунав’ї цей потенціал експерти оцінюють як дуже потужний.
Міжнародна зустріч проходила не лише в теплих приміщеннях Будинку прийомів обласної влади, а й у теплій обстановці на досить холодних цієї пори хвилях Дунаю під час переходу на катері з Ізмаїла до Вилкового.

Ольга ФІЛІППОВА.
Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net