Переглядів: 1783

І короп, і морська капуста, і креветки...

Чи вся риба містить омега-3-кислоти?

Жирні поліненасичені кислоти, корисні для здоров’я шкіри і серцево-судинної системи, містяться переважно в жирній рибі, що живе в холодних водах.
Але деякі види прісноводних риб теж містять цей корисний компонент, наприклад, короп і вугор. Ці види риби добре вирощуються в неволі, але, як правило, в дикій рибі вміст поліненасичених жирних кислот чомусь вищий.
Солона риба (оселедець, лосось) теж містить кислоти типу омега — вони не руйнуються при подібній обробці. І хоча при засолюванні деякі речовини (білки, мінерали, водорозчинні вітаміни) переходять у розсіл, харчова цінність солоної риби майже не знижується, оскільки після обробки вона краще засвоюється організмом. Але слід пам’ятати про високу концентрацію солі: вона підразнює слизову шлунка, змінює водний баланс і збільшує навантаження на нирки.

Як часто варто їсти рибу?
Щоб отримувати достатню кількість омега-кислот, які беруть участь у синтезі необхідного нам вітаміну D, потрібно їсти жирну рибу типу макрелі або лосося мінімум двічі на тиждень.
Нежирні сорти можуть стати повноправним постачальником білка для організму, а якщо ними частіше замінювати м’ясо, обмежиться кількість насичених жирних кислот, які містяться в надлишку в м’ясних продуктах, що, у свою чергу, допоможе підтримувати нормальний рівень холестерину в крові.

Фрукти моря:
переваги та недоліки

Плюси. Молюски та ракоподібні дуже смачні і бездоганні з точки зору хімічного складу. Багаті на білки й особливо олігоелементи, вони низькокалорійні, корисні і вважаються делікатесом.
У кожного виду молюсків особливі властивості. Наприклад, мідії дуже багаті на залізо, устриці — на цинк, а півник-рудітапес — єдиний молюск, що містить омега-3-кислоти.
Якість води на фермах, у якій вирощуються і виловлюються «дари моря», контролюється, тож ризик забруднення хімічними речовинами невеликий. Практично всі морепродукти є джерелом йоду.
Мінуси. Насамперед — ціна. Крім того, морепродукти обов’язково повинні бути свіжими: зберігаються вони недовго, і ймовірність отруєння велика.
Якщо у вас є хоча б найменший сумнів, обсмажте їх, а ще краще — і зовсім не їжте. Морепродукти — один із потужних алергенів, тому тим, хто від природи схильний до алергічних реакцій, слід бути обережними.

Риба легше перетравлюється, ніж м’ясо?
На відміну від м’яса, риба містить більше води, менше жирів і швидше перетравлюється. Це особливо стосується нежирної риби, такої як морський язик або пікша, яка затримується в шлунку не довше двох годин.
Жирніші сорти риби залишаються там приблизно стільки ж, скільки птиця чи м’ясо, тобто 3 — 4 години.

Що таке сурімі?
Крабові палички, крабова соломка тощо — це рибний фарш: філе перемелюють, перемішують, ретельно промивають й очищають так, щоб вийшов продукт практично без кольо­ру, запаху і смаку. Після цього у рибну масу додають підсолоджувачі, олію, крохмаль, консерванти, ста­білізатори, підсилювачі смаку, ароматизатори (зі смаками крабів, креветок) і барвники.
Сурімі позбавлені багатьох корисних властивостей натуральної риби, у них значно менше білків, зате багато цукру і солі, споживання яких радять обмежувати фахівці з питань здорового харчування.

Чи корисне дітям
паніроване рибне філе?

Все залежить від співвідношення в цих виробах риби і жирів: для дітей краще вибирати продукти, що містять більше 50% риби і менше 5% жирів.
Калорійність панірованих страв досить висока, але риба в паніровці викликає у малюків значно більший інтерес, ніж просто відварена або тушкована.
Можна приготувати крокети (маленькі круглі котлети) з рибного пюре. Діти з великим задоволенням їдять ті сорти риби, які за своєю консистенцією нагадують м’ясо, наприклад, тунця, сьомгу або рибу-меч.
Але в дитячому харчуванні краще скоротити кількість консервованої, копченої та солоної риби. У кожному з цих продуктів є додаткові речовини. Наприклад, копчена риба містить феноли (вони підсилюють запах копченості), кислоти, карбонільні сполуки, які впливають на біохімію клітини, тож у великих кількостях копчена риба не принесе користі і дорослим.
Рибні консерви можуть містити барвники, що викликають алергію, консерванти (вони є у всіх консервах, термін придатності яких перевищує шість місяців).
У невеликих кількостях ці речовини (солі, кислоти, сорбат калію, нітрати і нітрити) відносно нешкідливі. Але нітрати і нітрити здатні накопичуватися в організмі людини і негативно впливають на гемо­глобін, позбавляючи його здатності переносити кисень у крові.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net