Переглядів: 902

Аби Одеса залишалася Одесою...

У світі Йосип Райхельгауз знаний як московський режисер, та при нагоді він завжди наголошує на своєму одеському корінні. І тому коли ЗАТ «Пласке» запропонувало митцеві видати книгу спогадів про рідне місто, назва збірці була підібрана ним характерна — «Одеська книжка». Нещодавно видання презентували у Золотій залі Одеського літературного музею.

Ще хлопчиком майбутній режисер познайомився з Василем Васильком та Володимиром Бортком. Першому, художньому керівникові Українського театру, як і другому, художньому керівникові Російського театру, Райхельгауз зобов’язаний вибором професії. Про те, що він зростав у «золотий період» одеських театрів, і йдеться у його новій книзі.

Також до збірки увійшли спогади митця про інших відомих одеситів, з якими він довгий час товаришував чи співпрацював або ж, співпрацюючи, товаришував, а саме згадки про режисерів Володимира Пахомова, Матвія Ошеровського, Юзефа Гімельфарба, Марлена Хуциєва, Петра Тодоровського, Кіру Муратову. Окремий розділ присвячений знайомству з Леонідом Утьосовим. Легендарного одеського шансоньє автор книги зустрів у Москві…

Втім, збірка Йосипа Райхельгауза складається не тільки з його мемуарів. Зокрема, вона містить його мініатюрні розповіді про Одесу, публіцистику та проект реконструкції-реформації одеського ТЮГу в театральний комплекс «Одеський театр», який уже котрий рік жваво обговорюється місцевими ЗМІ.

Під час презентації видання режисер передав на збереження Літмузею деякі речі, колись подаровані йому Костянтином Симоновим. Досі в музейних запасниках не було нічого, пов’язаного з відомим радянським письменником, а тут — такий скарб: і листи, і книги з дарчими надписами. З’ясувалося, Райхельгауз добре знав Костянтина Михайловича. Вперше вони зустрілися в 1975 році, коли молодий режисер ставив у московському театрі «Современник» виставу за мотивами повісті маститого літератора «Із записів Лопатіна». Відтоді вони стали добрими товаришами…

«Життя людини визначається книжками: трудовою, ощадною, медичною, пенсійною. А в житті одесита обов’язково повинна бути одеська книжка». Кажучи так, режисер не має на увазі власну щойно видану книгу. Скоріше, йдеться про твори письменників-одеситів, відомих на увесь світ, яких мали б вшановувати одесити. Взагалі ж, зі слів Йосипа Леонідовича, виходить, що одесити забули, в якому величному місті вони проживають.

«Це велика честь — бути народженим в Одесі, одній з культурних столиць світу. Щоправда, цей статус сьогодні потрібно поновити, і я докладаю до цього великих зусиль».

Отже, «бути одеситом» для Йосипа Райхельгауза означає робити щось для того, аби Одеса залишалася Одесою…

Олена МИЛОСЕРДНА.

Довідково. Йосип Райхельгауз народився 12 червня 1947 року в Одесі. У 1964-му вступив за конкурсом артистом допоміжного складу в Одеський ТЮГ. З 1965-го по 1968-й жив у Ленінграді, вчився в різних ВНЗ. Свої перші режисерські роботи поставив на сцені студентського театру Ленінградського університету. У 1973 році закінчив ГІТІС ім. А. В. Луначарського. З 1973-го по 1979-й і з 1985-го по 1989-й — режисер театру «Современник». У 1989 році заснував театр «Школа сучасної п’єси». Сьогодні він — його художній керівник. У театрі йдуть п’єси, які раніше не ставилися, — як молодих авторів, так і вже відомих письменників. Виняток — «Чайка» А. П. Чехова.

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net