Переглядів: 1058

Чого сьогодні нема, буде завтра

Ці слова з Євангелія від св. Матвія, винесені у заголовок, — один із близько чотирьох тисяч афоризмів, вміщених у новій книзі Євгена Акимовича «Європейська культура в афоризмах і висловах» (Одеса: Прес-кур’єр, 2012. — 488 с.)

Невтомний дослідник історії української культури Євген Акимович, давній друг нашої газети, нещодавно порадував книголюбів новою своєю працею — «Європейська культура в афоризмах та висловах». Видання подібного ґатунку завжди привертають особливу увагу читачів і неодмінно займають місця на їхніх книжкових полицях.

Образні і влучні вислови ще називають «крилатими». Це означення приписують легендарному давньогрецькому поету Гомеру. Під такою назвою — «Крилаті слова» — відомі книжки німецького вченого Г. Бюхмана (1864), російських дослідників Марії і Миколи Ашукіних, твір яких був не раз доповнений і перевиданий (1955. 1960, 1966, 1988). Читачам, певно, відомі й такі книжки «1000 крилатих виразів українською мовою (1964), «Крилаті слова в українській мові» (1975), «У світі крилатих слів» (1976).

Є й таке видання «Золотые россыпи», видане у 1960-у на Одеській книжковій фабриці. Приємно, що одним з його редакторів був колишній працівник нашої газети — Степан Ковганюк.

Книжка Євгена Акимовича помітно відрізняється від попередників. По-перше, порівняно з виданнями радянської доби у ній нема ідеологічної заанґажованості та обов’язкових на той час висловлювань класиків марксизму-ленінізму і діячів Комуністичної партії. По-друге, вислови подаються триєдино: мовою оригіналу, транскрипцією і перекладом на українську. По-третє, Євген Олександрович, як серйозний вчений, філософ, брав вислови, як то кажуть, не з першої полички, а ті, які найбільше відповідають його світосприйняттю. Є підстави думати, що переважну більшість з них було дібрано під час опрацювання великого пласту наукових праць і художньої літератури, знання яких йому були потрібні для створення серії книжок з історії українського народу, його провідників, досягнень на ниві культури, освіти та в інших сферах.

У книзі використано латинські, англійські, італійські, французькі, німецькі та польські афоризми і вислови. Вони взяті з Біблії, художньої літератури, публіцистики, історичних документів, промов політичних і громадських діячів. Для зручності всі вислови розміщені в алфавітному порядку — від першої букви першого слова. У книжці подано й алфавіти тих мов, якими вони звучать.

Принагідно скажемо, що всі віки і всі народи несуть золоті зерна в скарбницю мудрості людства. Крім того, багато крилатих слів, долаючи безмежні віддалі простору й часу, спалахують коштовними іскрами істини то в одній, то в іншій країні, практично не змінюючи навіть порядку слів.

Правий автор, який у передмові пише: «Той, хто прочитає цю книжку, знатиме та розумітиме більше, ніж містить ця книжка. Читач, працюючи над текстом, додає своє розуміння змісту та збагачує тим самим результат пізнання. Італійці кажуть, що Данте Аліг’єрі дає кожному те, що той здатен взяти у Данте. Тому читання — це співпраця автора і читача».

Залишається додати, що ця книжка є добрим порадником і довідником для широкого кола читачів.

Валентин ЩЕГЛЕНКО.

 

 

Чорноморські новини

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 50 грн.
  • на 3 місяці — 150 грн.
  • на 6 місяців — 300 грн.
  • на 12 місяців — 600 грн.
  • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

  • на 1 місяць — 40 грн.
  • на 3 місяці — 120 грн.
  • на 6 місяців — 240 грн.
  • на 12 місяців — 480 грн.
  • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

  • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
  • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
  • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net