№ 38 (212102) четвер 17 травня 2012 року

Переглядів: 1152

Микола ТОМЕНКО: «Одесу хочуть перетворити на «уездный городок»

Нещодавно на Одещині побував заступник голови Верховної Ради України Микола Томенко. Під час цього візиту він встиг і свої громадські проекти презентувати, і з журналістами про нагальні проблеми поспілкуватися.

В Одеському національному університеті ім. І.І. Мечникова Микола Володимирович презентував історикам DVD з фільмом про Аккерманську (Білгород-Дністровську) фортецю, яка стала одним із семи чудес України у відповідній номінації. «Торік ми були в процесі проведення «7 чудес України: замки, фортеці, палаци». Зараз ми завершили проект, і я презентую його в багатьох регіонах для вчителів історії, для тих людей, які займаються пропагандою історії України, туризму, архітектури тощо. Фільми про наші чудеса показав канал ТВі, зараз їх показує Перший національний у частині мовлення телеканалу «Ера», і канал «Рада» починає показувати, але це не всі побачать», — розповів Микола Томенко. У його планах надати такі відеоматеріали всім школам, які хотіли б у своїй програмі їх використовувати. «Також ми знімаємо цикл програм про переможців акції «7 природних чудес України» — це 10 програм, де

7 переможців і 3 спецномінації. У Криму ми вже зняли Мармурову печеру і Балаклавську бухту, виїжджаємо на Херсонщину, де існує єдина в Європі пустеля — Олешківські піски. Ми будемо знімати її, Асканію-Нову та інші наші дива. Проект дуже цікавий, і я збираюся його також адаптувати для шкіл і вишів», — додав політик і громадський діяч.

Переглядів: 1135

Життя, покладене на вівтар чесної журналістики

/_f/2012/38.jpgНедільного ранку, 13 травня, на мобільний телефон надійшло повідомлення: «Умер Лубченко». Шок! Ми ж тільки-но бачилися на журналістському з’їзді у Києві, й Ігор Федорович у звичному для нього жартівливому тоні представив мене новому голові НСЖУ Олегові Наливайку: «А це — опозиційний редактор найопозиційнішої одеської газети...» Не міг повірити такій sms… За хвильку сумну звістку підтвердив колега — редактор «Прес-кур’єра», голова ревізійної комісії спілки Йосип Бурчо. Для нього це теж був удар. Як, переконаний, і для всієї журналістської спільноти.

Ігор Федорович для всіх нас був моральним авторитетом, взірцем професійної відповідальності й гідності, людиною, перед якою не можна було злукавити. Бо сам він ніколи не лукавив, ніколи не торгував пером, завжди ставав на бік справедливості, на бік скривджених. За це не раз потерпав. Свого часу за ту справедливість партійно-чиновницькі бонзи звільняли його з редакторських посад: спочатку — в «Молоді України», потім — в «Освіті». Набувши досвіду захисту власного права на професію, Ігор Федорович був ініціатором створення Комітету захисту свободи слова і все своє подальше життя, до останнього подиху, присвятив відстоюванню прав журналістів, підтримці ЗМІ...

Прощаючись з Ігорем Федоровичем, від себе особисто, від всього колективу «Чорноморських новин», низько схиляю голову за приклад, який він показував нам усім, за велику підтримку, яку надавав нашій газеті, захищаючи її від нападок.

...Як і в ту мить, коли прочитав сумне повідомлення, як і під час прощання у Будинку вчителя, Володимирському соборі, на Байковому кладовищі, так і досі не можу повірити, що Ігоря Федоровича Лубченка нема поміж нас.

Переглядів: 1160

Навіщо така держава?

Щоб дізнатися якою є та чи інша держава, не треба заглядати в її Конституцію. Набагато більше про справжню суть держави може розповісти її бюджет.

ККД слуги народу:
працює за одного, а їсть за кількох

В українській Конституції записано, що Україна — це соціальна держава: людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю.

Якою ж мірою українська держава є соціальною? Щоб докопатися до істини, можна використовувати різні методи: опитування, анкетування, експертні оцінки. Але найоб’єктивнішою буде картина, намальована таким пензлем, як аналіз державного бюджету в частині видатків.

Треба сказати, що на відміну від законів про Держбюджет-2011 та попередні роки, у законі про Держбюджет-2012 багато видатків не деталізовано. Це стало способом їх приховування від суспільства. За такого підходу неможливо встановити, скільки саме коштів спрямовано на надання медичних послуг народним депутатам, а скільки — іншим громадянам країни. Тому поки що нема сенсу ретельно аналізувати закон про Держбюджет-2012 — залишимо це історикам. Тенденції і так очевидні.

Переглядів: 960

Водо-інформаційна «качка»

Зранку 16 травня телеканал «Інтер» поінформував глядачів про те, що в Березівському районі на Одещині місцева санітарна служба заборонила людям вживати питну воду, бо, мовляв, її визнано небезпечною для життя, і через це, нібито, спішно позакривали місцеві школи і дитячі садочки. Санітарну заборону, казали з телеекрана, поширено на увесь район.

У відділі житлово-комунального господарства Березівської райдержадміністрації нам відповіли, що то не зовсім так, що в Березівці все нормально: вода, запевнили, подається справно і люди її преспокійно вживають.

Переглядів: 1063

Щоб овочі потрапляли на стіл...

В Україні вирощується багато овочевої продукції, але через нерозвиненість маркетингових каналів значна її частина (майже половина) пропадає, не дійшовши до споживача. Щоб вирішити цю проблему, потрібно будувати не лише великі оптові ринки сільськогосподарської продукції, а й локальні фермерські ринки та інші логістичні об’єкти для зберігання та передпродажної підготовки продукції. Саме такий комплексний підхід реалізується в Херсонській області у співпраці з проектом Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «АгроІнвест». Першим з цілої низки таких об’єктів став оптово-роздрібний ринок сільгосппродукції, який було відкрито 5 травня поблизу Голої Пристані.

Голопристанський оптово-роздрібний ринок сільськогосподарської продукції став одним з п’яти, які планується побудувати на Херсонщині. Разом ці ринки мають сформувати регіональну логістичну систему.

Переглядів: 777

У місті алкоголю не місце

Одеська міська рада на виконання ст. 6 Статуту територіальної громади своїм рішенням № 1905-VI від 19 квітня 2012 року визначила місця, де заборонена роздрібна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами.

Любителям хмільного помітно ускладнюється тепер можливість вгамовувати свою згубну пристрасть. Так, рішенням Одеської міськради заборонено торгівлю алкогольними, слабоалкогольними напоями, вином столовим, пивом та тютюновими виробами у дрібно-роздрібній торговельній мережі на відстані менше ніж за 300 метрів від таких установ та закладів: дошкільних, навчальних, охорони здоров’я, спорту, бібліотек, естетичного виховання (музичних, художніх, театральних, хорових, хореографічних та шкіл мистецтва), професійно-технічної освіти, вищих навчальних та їхніх гуртожитків, інших закладів та установ соціальної спрямованості. У разі порушення цієї заборони об’єкт дрібно-роздрібної торгівлі негайно підлягає демонтажу. До того ж у перелічених вище закладах та установах забороняється також споживання алкогольних та слабоалкогольних напоїв, вина столового та тютюнових виробів.

Переглядів: 914

Чужий почерк, або Неказкова історія Івана Акулібаби

Нещодавно до редакції завітали жителі села Маяки Біляївського району — Іван Акулібаба і Галина Молчанова. Вони прийшли з проблемою, яка стосується, власне, Івана Дмитровича. Але він, інвалід другої групи, у спілкуванні потребує сторонньої допомоги, тож Галина Олексіївна — жінка теж у віці і самітня, як і її супутник, — взялася йому допомогти.

— Ми вже пооббивали пороги багатьох інстанцій, — кажуть вони, — але ніхто не хоче вникнути в цю історію по-справжньому. І, чесно кажучи, ми вже зневірилися у своїх домаганнях. Складається враження, що у кожного своя справедливість і кожен, як тільки може, відстоює її. Хто молодший і спритніший, тому це робити, звичайно, легше. А як бути таким, як ми — літнім і вже без тієї сили, що колись? Добрі люди порадили нам звернутися до редакції «Чорноморських новин», яка багатьом допомогла у складні періоди життя. Можливо, газета приверне увагу до цієї житейської історії людей, наділених владою, або, принаймні, застереже інших громадян від можливих поневірянь, навчить бути завбачливими.

Переглядів: 894

Де зміна рятувальникам зростає?

У дитячому центрі «Молода гвардія» відбувся XVIII обласний фестиваль дружин юних пожежників Одещини, в якому взяли участь 11 команд — кращих знавців нелегкої праці рятувальників.

Усі команди, повідомили у головному територіальному управлінні МНС в Одеській області, відмінно впоралися з «Візитівкою» і «Домашнім завданням», а ось у конкурсі «Ситуація», який складався з трьох етапів — в’язання вузлів, розпізнавання грибів і вирішення ситуативних завдань — кращими стали ЗОШ №5 м. Одеси, представники Любашівського, Балтського, Ренійського районів та Ананьївська школа-інтернат.

Переглядів: 1820

Титульна нація та пошуки колективного «я» у морі полікультурності

Зустріч з Павлом-Робертом Магочієм

Нещодавно гостем Одеси був відомий канадський історик Павло-Роберт Магочій. Під час зустрічі, яка пройшла на кафедрі історії України історичного факультету ОНУ ім. І.І. Мечникова, відбулася презентація українського перекладу англомовного науково-популярного видання «Україна. Історія її земель та народів», що вдруге побачило світ у Канаді 2010 року. Український варіант вийшов 2012-го у видавництві Валерія Падяка (Ужгород).

Це вже другий візит канадського науковця до Одеси. Нагадаємо, що 2007 році у київському видавництві «Критика» вийшла перша редакція праці професора Магочія під назвою «Історія. Україна».

Крім автора, на зустрічі були присутні Валерій Падяка і редактор видання Лариса Ільченко. Гостей представив завідувач кафедри, доктор історичних наук Вадим Хмарський. Він зазначив, що ця книга та її автор уже викликали значний резонанс в Україні. Додам, що Павло-Роберт Магочій має родове коріння на Закарпатті і відомий також своїм відстоюванням права на мовно-культурну автономію так званих карпаторусинів, пріоритету прав особи, акцентуванням уваги на полікультурності України. Дві останні проблеми, нагадаю, були стрижневими на минулорічних лекціях Вільного університету, що діє при Українському клубі Одеси, істориків Ярослава Грицака та Наталі Яковенко.

Переглядів: 922

Грибівка запрошує

28 червня уже вдруге свої обійми розкриє найтриваліший музичний фестиваль Європи — Summer Sound Griboffka International Music Fest’12.

Імпреза (і це відбудеться вперше в Україні) триватиме понад два місяці! Більше того, самому фестивалеві передуватиме Euro Football Music Fest, який відбудеться одночасно з Чемпіонатом Європи з футболу. А увінчає грибівське літо тематичний (організатори обіцяють — грандіозний) тиждень наприкінці серпня.

Переглядів: 925

Поезії дощ — не завада!

Сумніваєтеся? А слід було прийти ввечері 11 травня на Дерибасівську й на власні очі пересвідчитися: небесні сльози не можуть зупинити поетичного натхнення, затьмарити настрій ліричної душі!

Саме вечірньої пори минулої п’ятниці вже знаменитий балкон на Дерібасівській, 20 перетворився на підмостки для унікального в Україні дійства — літературних читань і бардівської пісні під відкритим небом. На глядацьку залу без даху (цього разу, щоправда, його на деякий час довелося робити з парасольок) перетворилася найзнаменитіша вулиця Одеси. Ні дощ, ні гуркіт грому не налякав шанувальників бардівської музики і поезії. Втім, треба віддати належне й природі, адже вона не довго випробовувала слухачів на витримку: гроза, переконавшись у марності зусиль розігнати слухачів, понеслася небесними просторами вдалину.

Переглядів: 1059

Чого сьогодні нема, буде завтра

Ці слова з Євангелія від св. Матвія, винесені у заголовок, — один із близько чотирьох тисяч афоризмів, вміщених у новій книзі Євгена Акимовича «Європейська культура в афоризмах і висловах» (Одеса: Прес-кур’єр, 2012. — 488 с.)

Невтомний дослідник історії української культури Євген Акимович, давній друг нашої газети, нещодавно порадував книголюбів новою своєю працею — «Європейська культура в афоризмах та висловах». Видання подібного ґатунку завжди привертають особливу увагу читачів і неодмінно займають місця на їхніх книжкових полицях.

Образні і влучні вислови ще називають «крилатими». Це означення приписують легендарному давньогрецькому поету Гомеру. Під такою назвою — «Крилаті слова» — відомі книжки німецького вченого Г. Бюхмана (1864), російських дослідників Марії і Миколи Ашукіних, твір яких був не раз доповнений і перевиданий (1955. 1960, 1966, 1988). Читачам, певно, відомі й такі книжки «1000 крилатих виразів українською мовою (1964), «Крилаті слова в українській мові» (1975), «У світі крилатих слів» (1976).

Переглядів: 866

Свято справжніх книгоманів

Як уже повідомляли «Чорноморські новини», 24 — 26 травня в Одеській національній науковій бібліотеці ім. М. Горького пройде ХІІІ Всеукраїнська виставка-форум «Українська книга на Одещині».

Програма заходу насичена подіями, які, запевняють організатори, порадують справжніх книгоманів, поціновувачів високоінтелектуальної продукції. Насамперед, слід виокремити передачу в дарунок бібліотеці рідкісних книг релігійного змісту — «Тріодіона» та «Евангеліона», виданих у Львові в XVII ст.; презентацію видавничого проекту «Арт-економі» (виготовлення книг цифровим офсетним друком від 5 примірників); проведення «круглого столу» «Українське книговидавництво-2012» за участі провідних спеціалістів галузі.

Переглядів: 967

Лицарі не зникли. Вони переїхали в Хотин

Пошуки справжнього лицаря завели журналістку «Чорноморки» аж у Чернівецьку область. Саме там на початку травня відбувався перший міжнародний фестиваль історичної реконструкції «Середньовічний Хотин».

Прекрасна старовинна фортеця, змагання сильних чоловіків в обладунках, ярмарок і майстер-класи, конкурси, спеціальні ігри та розваги для дітей — важко знайти краще місце для відпочинку на травневі свята. «Середньовічний Хотин» став чудовою можливістю втекти від рутинного сьогодення, зануритися в епоху Середньовіччя та азартно повболівати за воїнів на ристалищі.

Переглядів: 802

Переміг досвід

Минулої суботи у Біляївці відбувся баскетбольний турнір, присвячений 67-й річниці Великої Перемоги.

Ідею цих змагань запропонували міський голова Біляївки Михайло Бухтіяров та Олег Назарко, який докладає багато зусиль для розвитку у районі спорту і баскетболу зокрема, підтримала Одеська обласна федерація баскетболу. Організатори запросили три кращі місцеві дружини — переможців районної першості — команду Біляївки (чемпіон), Холодної Балки (віце-чемпіон) та збірну сіл Августівка і Нерубайське («бронзовий призер»). Доповнила квартет команда ветеранів м. Одеси.

Переглядів: 764

Одеса в очікуванні кубка Анрі Делоне

Головний трофей європейської футбольної першості мандрує Україною.

Після Києва, де кубок пробув з 11 по 13 травня, з ним могли «познайомитися» жителі Івано-Франківська та Харкова. Далі — 18 — 20 травня — він гостюватиме в Донецьку, 21 — в Дніпропетровську, 23 — 25 — у Львові, а на завершення туру 26 травня прибуде до Одеси.

Переглядів: 777

Футбольні арени патронує УЄФА

Футбольні арени, на яких відбуватимуться поєдинки «Євро-2012», перейшли в управління Європейської футбольної асоціації та федерації футболу.

Як розповів в інтерв’ю інформаційному центру «Україна-2012» директор турніру Мартін Каллен, згідно з договором, відтепер на аренах мають бути припинені всі заходи. «За цей період — місяць до старту турніру — фахівці УЄФА готуватимуть стадіони до матчів як з точки зору організаційної, так і з точки зору безпекової складової», — сказав він. Зокрема, будуть впоряджені медіа-центри і трибуни для роботи ЗМІ, зони гостинності. Особливу увагу приділять газону, щоб під час чемпіонату він відповідав найвищій якості.

Переглядів: 801

Уболівальницька географія

На ігри «Євро-2012» з’їдуться вболівальники з-понад ста країн світу, повідомив на брифінгу у Києві речник Міністерства закордонних справ України Олександр Дикусаров. Посол США Джон Теффт, у свою чергу, прогнозує, що до України приїде велика кількість його співвітчизників.

Щодо продажу квитків, точніше спеціальних ваучерів, які 7 травня надійшли у вільний продаж, то за перші чотири дні їх було реалізовано половину — 25 тисяч. Обмін цих ваучерів на квитки відбуватиметься в пунктах видачі перепусток, які відкриватимуться на відповідних стадіонах за тиждень до матчів.

Переглядів: 1507

Залізниця додає у швидкості

В останню неділю весни — 27 травня — в Україні запроваджується новий графік руху поїздів на 2012/2013 роки.

Як повідомляє офіційний сайт «Укрзалізниці», новим графіком руху затверджено розклад для 298 пар поїздів: 156 внутрішнього сполучення, 125 — з країнами СНД та 17 — з країнами Заходу. Із введенням нового розкладу на залізничному транспорті започатковується функціонування основних пересадочних пунктів — «хабів», де відбуватиметься пересадка пасажирів із поїздів підвищеного комфорту, приміських та автотранспорту на швидкісні потяги. Основними «хаб-центрами» слугуватимуть центральні вокзали всіх великих міст України: Києва, Львова, Харкова, Донецька, Дніпропетровська, Луганська, Сімферополя, Одеси, Івано-Франківська, Хмельницького тощо та вузлові станції.

Переглядів: 840

«Пляжні» маршрути

Щоб городянам і гостям Одеси було легше добиратися на пляжі, з 19 травня у вихідні, а з 1 червня – щоденно відкриваються нові сезонні автобусні маршрути, що працюватимуть у режимі «маршрутне таксі»:

№142а «просп. Ак. Глушка — 13-а ст. Великого Фонтана» (маршрут у прямому напрямку: просп. Ак. Глушка, вул. Львівська, вул. Дачна, пров. Дачний, Фонтанська дорога, у зворотньому: Фонтанська дорога, вул. Львівська, просп. Ак. Глушка.

Переглядів: 851

Підтримаймо маленького Женю

Звертаємося до всіх небайдужих, хто має можливість допомогти дитині. 28 лютого народився хлопчик — Халаїм Євген Сергійович — з вродженими вадами розвитку (свищ стравоходу і коартація аорти серця).

Він уже переніс дві складні операції (кожна тривала 5 годин), на щастя, вони пройшли успішно, але для повного одужання дитині потрібне тривале лікування, на яке у сім’ї нема коштів. Євген народився у простій сім’ї, батько — інвалід, мати — не працює. Маленький хлопчик щодня бореться за життя, він сильний, він дуже хоче жити! Дитина лікується в Одеському ОХМАДиті. Для подальшого тривалого лікування потрібні кошти. Дякуємо кожній добрій людині, яка відгукнеться, допоможе.

Передплата

Найкраща підтримка — ПЕРЕДПЛАТА!

дворазовий вихід (четвер та субота з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 50 грн.
 • на 3 місяці — 150 грн.
 • на 6 місяців — 300 грн.
 • на 12 місяців — 600 грн.
 • Iндекс — 61119

суботній випуск (з програмою ТБ):

 • на 1 місяць — 40 грн.
 • на 3 місяці — 120 грн.
 • на 6 місяців — 240 грн.
 • на 12 місяців — 480 грн.
 • Iндекс — 40378

Оголошення

Написання, редагування, переклад

Редакція газети «Чорноморські новини» пропонує:

 • літературне редагування, коректуру, комп’ютерний набір, верстку та тиражування текстів;
 • високопрофесійні переклади з російської на українську і навпаки;
 • написання статей, есе, промов, доповідей, літературних, у тому числі віршованих, привітань.

Команда висококваліфікованих фахівців газети «Чорноморські новини» чекає на Ваші замовлення за телефонами:

099-277-17-28, 050-55-44-206

 
Адреса редакції
65008, місто Одеса-8,
пл. Бориса Дерев’янка, 1,
офіс 602 (6-й поверх).
Контактна інформація
Моб. тел.: 050-55-44-206
Вайбер: 068-217-17-55
E-mail: chornomorski_novyny@ukr.net